top of page

hakkında

Hale İşsever Gül

Ressam, Heykeltıraş, Kutsal Davul Ebesi, Sema Eğitmeni, Şamanik Rehber

  • Gri Facebook Simge
  • Facebook
  • Gri Instagram Simge
  • Instagram
  • YouTube
  • Pinterest
hale işsever

Çocukluk yıllarından bu yana rüyalarından aldığı rehberlikle içindeki şamana uyanmış olan Hale, görsel yeti becerilerini önce resim ve heykel sanatında yetkinleşmek için kullanmış, bu arada özel tiyatrolarda mekanlar, karakter tasarımları yaparak kendini başka bir alanda da geliştirmiştir. Bu gelişim ona yeni bir meslek sinemada Sanat Yönetmenliği’nin kapılarını açmış, sinema ve televizyon dünyasında uzun yıllar sanat yönetmenliği ve kostüm tasarımı yapmıştır.

 

Kendi kısa filmine aksesuar diye yaptığı üzeri kuş desenli def, bir müddet sonra vizyon sanatında ustalaşmak üzere kendi yolculuğuna eşlik etsin diye yaptığı kutsal davula, kısa sürede de yüzlerce yolcuya binek olsun diye yapmaya başladığı meditasyon ve ritüel davulları Defkuşlara dönüşmüştür yeni uğraşı olmuştur.

 

Bu dönüşümle eş zamanlı yolculuğunu, hasretle kavuştuğu Sema’ya da taşımış, bu kavuşuma vesile olan Dervish in Progress ile birlikteliğinin üçüncü yılında DIP-TEP'i tamamlayıp, semaya açıldığında edindiği aşkın (transandantal) deneyimler, feyz aldığı sufizm, şamanizm, ezoterik öğretiler ve kabala öğretileri ile birleştirdiği "Dönüş Yolculuğu" atölyelerini yapmaya başlamıştır. Beden farkındalığını artırmak için çeşitli yoga ve dans programlarına katılmış ve temel bedensel yoga eğitmenlik eğitimi programını tamamlayıp,  DIP-TEP 3. Jenerasyonunun ilk etabında Ziya Azazi'nin asistanlığını yapmıştır.

 

Hale, ayrıca, Şamanik öğretiler ve rüyalar üzerine çeşitli eğitimler almış, Hipnoterapi, Bilinçli Farkındalık (mindfulness), Sanat Terapi, Müzik Terapi, Refleksoloji uygulayıcılık, Temel Koçluk ve Yaşam Koçluğu sertifikalı eğitimlerini de bitirmiştir.

 

SATH Bilinç Okulu ile buluşmasıyla Ustalık Eğitimi sürecini tamamlamış, bu süre zarfında Fatma Meryem Suna'nın rehberliğinde Ney Beden ve  Zanmanın Dünyasından Şamanın Rüyasına / Kutlu Amaç Yolculuğu Atölye & İnzivalarını yürütmüştür.

SATH Bilinç Okulu Eğitmenlerinden olan Hale, Sonat Bağcan ile okul çatısı altında Sesten Semaya Atölye & İnzivasını, SATH Bilinç Okulu Sema Atölyesini ve Öz'e Erim Eğitim Programı Görsel Yeti Becerileri / Vizyon Sanatı  eğitimini yürütmekte aynı zamanda çeşitli online eğitimler, atölyeler ve bireysel danışmanlıklarıyla Sema Eğitmeni ve Şamanik Rehber olarak yaşam yolcularına seferlerinde rehberlik etmeye devam etmektedir.

Okullar / Schools:

İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi - Resim Bölümü

(Istanbul Fine Arts High School - Art Department)

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - Heykel Bölümü

(Mimar Sinan Fine Arts University - Sculpture Department)

Haliç Üniversitesi (SEM Akademi) Sanat Terapisi

(Haliç University (SEM Akademy - Art Therapy)

Haliç Üniversitesi (SEM Akademi) Temel Koçluk ve Yaşam Koçluğu

(Haliç University (SEM Akademy - Life Coach)

Altınbaş Üniversitesi (SEM Akademi) Müzik Terapisi

(Altınbas University (SEM Akademy - Music Therapy)

Eğitim Programları:

SATH Bilinç Okulu / Ustalık 

SATH Bilinç Okulu / İnsan-ı Kamil'in Seyir Defteri

SATH Bilinç Okulu / Öz'e Erim Vakti

Bnei Baruh Türkiye Kabala Akademisi / Otantik Kabala 

DIP-TEP (Dervish in Progress Teacher Education Program) / Master Class

DIP-TEP (Dervish in Progress Teacher Education Program) / Formation

DIP-TEP (Dervish in Progress Teacher Education Program) / Core Data

Tansformation Academy / Therapeutic Shamanic Life Coach 

Institute of Mind Sciences / Dream Lab 

Fabacademe / Yoga Training

Kew Training Academy / Yoga Teacher Training

Achology / Hypnoterapy Practitioner

Achology / Mindfullnes Master Practitioner

Mezopotamya Kültür Merkezi - Sinema Bölümü

Atölyeler:

Fatma Meryem Suna / Yaşam Çarkı Aile Dizim Terapisi

Fatma Meryem Suna / Zümrüd-i Anka

Celalettin Berberoğlu & Fatma Meryem Suna /Mistik Dedikodu

Fatma Meryem Suna / Erkdişil Sanatı

Fatma Meryem Suna / Kutsal Rahmin Sırları / Rahim Bilgeliği

Leo Rutherford / Şamanik Şifa Çemberinin Ana ve Ara Yönleri

Oscar Miro- Quesada / Shamanic Practices

Chole Goodchild / Healing Sounds Hidden in Your Voice

Nicki Scully / Practicing Egyptian Shamanism

Mark Keane / Kundalini Dance

Sandra Ingerman / Shamanic Journeying with the Spirits of Nature

Pepe Chiriboga, Artesany / The Call of the Drum

Sharon Ramel / Shamanic Munay Ki Rites

Ziya Azazi / Dervish in Progress

Meriç Fıratlı / Project of Beings - Pharmasono (Sound Journey)

Shemuel Bensusan / Hermetik Orders - Kybalion 

Shemuel Bensusan / Enochian Alphabet & Esoteric Talismans

Shemuel Bensusan / Lu (Işık) Meditasyonları

HALE ISSEVER GÜL

 

Hale, started to receive an extensive art training early on as a child and learned to draw, paint and sculpt. Hale, was then hired to create stage assembles, character designs as a young adult, because of her outstanding way of looking at things. To work behind the scenes in theater opened new doors for her and lead her to be professionally an art director for 15 years in cinema.

 

Assembling a drum with bird motifs and real feathers from scratch, which Hale did initially as an accessory for her own short film, turned also into an ongoing side project, in which she creates personalized shamanic drums for meditation and ritualistic purposes upon request. She calls her drums lovingly by their nickname 'Defkuş'. Which means so much as 'Def Bird'. (Def is the Turkish name of an instrument like a shamanic skin drum, but played with tapping fingertips on its surface.)

 

Meanwhile Hale encountered the Dervish in Progress (DIP) programme and started her whirling experience and training with them. After three years of intensive training Hale became a graduate of DIP-TEP- Core Data and became a master whirling instructor. (TEP: Teacher Education Programme)

She  also continuously nurtured herself with seeking knowledge on hermetic principles, esoteric teachings and her understanding of Kabala. Hale, now conducts workshops of "Whirling Journeys", where she lets all her discoveries and knowledge flow into an unique synthesis.

 

She continues to deepen her body awareness, understanding of the whirling experience and her ability as a instructor by participating in various yoga and dance programmes and also became a yoga instructor. As a certified Dervish in Progress instructor Hale's path conjunct also with shamanic teachings and dreams, on which she received various trainings. It won't come as a surprise that hypnotherapy, mindfulness, art therapy, music therapy, applied reflexology, basic coaching and life coaching are among her certified and absolved trainings.

She completed the Mastery Training process with her meeting with the SATH Consciousness School, and during this time, she carried out the Ney Body and ] From the World of Time to Shaman's Dream / Sacred Purpose Journey Workshops & Retreats under the guidance of Fatma Meryem Suna. Hale, one of the SATH Consciousness School Instructors, runs Sesten Semaya Workshop & Retreat with Sonat Bağcan, SATH Consciousness School Sema Workshop and Reach to Self Education Program Visual Skills / Art of Vision training under the roof of the school , and also provides various online trainings, workshops and individual counseling. continues to do so.

bottom of page